Mérséklődő Fidesz-előny
Májusra ismét romlott valamelyest a közhangulat, mégis a Fidesz támogatottsága esett vissza – így lehet tömören összefoglalni a Medián május elején végzett felmérésének főbb eredményeit. |
A nagyobbik ellenzéki pártot támogatók aránya a teljes népességben 41-ről 37 százaléka csökkent, miközben az MSZP támogatottsága nem változott (1-2. ábra). Bár a Fidesz tavaly nyár vége óta jókora előnnyel vezet az MSZP előtt, a támogatottságában jelentős hullámzások voltak (3. ábra). Az őszi zavargások idején feltehetően a politikai konfliktusok eszkalálódásától való félelem vitt el szavazókat a párttól, a mostani visszaesés viszont inkább a növekvő politikai érdektelenségnek tulajdonítható. Az idén ebben a hónapban volt a legalacsonyabb a politika iránt legalább közepes mértékben érdeklődők (38 százalék) és a választási részvételüket biztosra mondók (48 százalék) aránya, és egyúttal a legmagasabb a „bizonytalanoké” (29 százalék). Az általános közhangulat továbbra is igen kedvezőtlen: az áprilisi javulás után ismét romlottak a gazdasági várakozások (4. ábra) és 69-ről 72 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint az országban általában véve rossz irányban mennek a dolgok (5. ábra).
A Fidesz támogatottságának visszaesésével párhuzamosan jelentősen csökkent Orbán Viktor és Schmitt Pál népszerűsége, a hónap vesztese azonban Dávid Ibolya. Az MDF elnökének megítélése csak a Fidesz-szavazók körében esett vissza, ám ott jelentős mértékben - így összességében öt százalékkal csökkent azoknak az aránya, akik szívesen látnák „fontos politikai szerepben”. Fodor Gábor, az új környezetvédelmi miniszter a népszerűségi lista középmezőnyében startolt, így Göncz Kinga után ő a második legnépszerűbb kormánytag. Horváth Ágnes viszont nemcsak a bársonyszéket, de a népszerűségi lista utolsó helyét is kénytelen volt megörökölni egykori főnökétől – igaz, a megítélése így is lényegesen jobb, mint amilyen Molnár Lajosé volt leköszönésekor. A miniszterelnök népszerűsége érdemben nem változott, de ez májusban csak a népszerűségi lista utolsó előtti helyéhez volt elegendő.
A felmérést a Medián-Omnibusz keretében 2007. május 4-e és 8-a között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet, az ország közel 100 településén mindig más és más véletlenszerűen kiválasztott 1200 felnőtt állampolgár személyes megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, és így a minta pontosan tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően ±2-5 százalék.
Politikusok* ismertségének és népszerűségének** változása - százalék
|
* a 20 legismertebb vezető beosztású politikus
**„szívesen látná fontos politikai szerepben” – említések aránya, az adott politikust ismerők százalékában