A fiatalok, a legalább érettségivel rendelkezők, a férfiak, a nagyobb városokban lakók és a magasabb jövedelműek körében vezet a Tisza a Fidesszel szemben. Sőt, a 40 év alattiak körében az abszolút többség is a Tiszára voksolna egy közelgő választáson. A Fidesz viszont sikeresebben szólítja meg az idősebbeket, az alacsonyabb végzettségűeket, a falvak és a legszegényebb háztartások lakóit. A 65 évesnél idősebbek és a legfeljebb nyolc általános végzettségűek közel fele a Fideszre szavazna.
Ezek a tendenciák nem teljesen újak, a Fidesz-ellenzék törésvonal korábban is hasonló demográfiai képet mutatott. Ami különleges, az a korcsoportos törésvonal feljebb tolódása, a korábbi 30 helyett az utóbbi időben inkább 40 éves kornál húzódik az a határ, ami alatt a Fidesznek nagyon alacsony, a Tiszának pedig nagyon nagy a támogatottsága.
Az viszont új jelenség, hogy a férfiak és a nők között jelentős különbség látszik kialakulni a Tisza Párt támogatottságában. Igaz, a férfiak és nők közötti 9 százalékpontnyi eltérés a Tiszánál (és 5 százalékpontnyi eltérés a Fidesznél) nem független az életkortól. A Tisza szavazóbázisa fiatalosabb, a fiatalok között pedig kicsit nagyobb a férfiak száma, míg az idősebbek között jelentősen több a nő – ez a valósnál kicsit nagyobbnak mutatja a nemek közötti különbséget. De nem magyaráz meg mindent ebből a különbségből, hiszen korcsoportos bontásban is vannak nemek szerinti eltérések. Miközben a 30 év alattiak körében gyakorlatilag megegyezik a férfiak és a nők választási preferenciája, a 30–39 éves férfiak sokkal nagyobb arányban támogatják a Tiszát és jóval kisebb arányban a Fideszt, mint nő kortársaik. A 40–49 éveseknél ugyanez igaz a Tiszával kapcsolatban, itt viszont a Fideszt is kisebb arányban választják a nők.
A Fidesz szavazótáborában jóval kiegyenlítettebb a férfiak és a nők aránya, mint a Tiszánál. A kormánypárt támogatottságában mutatkozó férfi-női eltérés nagy részét egyszerűen az életkor magyarázza: a 30 alatti és az 50 feletti korcsoportokban egyaránt hibahatáron belül van a nemek közötti különbség. A Tisza tehát csak kis részben veszít női szavazókat úgy, hogy azok a Fidesz mellé állnának. Azok a nők, akiket a Tisza Pártnak nem sikerült megszólítania, nem a többi ellenzéki párthoz vándorolnak, hanem a bizonytalanok táborát gyarapítják. Minden szociodemográfiai csoportban nagyobb a párt nélküliek aránya a nők, mint a férfiak körében.

A részletes elemzés a HVG-n jelent meg. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.
Módszertan
A felméréseket október 28-a és november 4-e, majd november 20-a és 26-a között készítette a Medián 1000, illetve 1200 fős reprezentatív minta telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait súlyozással korrigálták, így az jól tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A hibahatár ±3,5 százalék.