Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a medián novemberi felmérésében, ahol a válaszadók a saját szavaikkal mondhatták el a három-három legfontosabb dolgot a pozitív és a negatív oldalon egyaránt.
A legtöbben az ország földrajzi adottságait, szép tájait és kultúráját emelték ki, az ország legsúlyosabb problémájának pedig az egészségügy állapotát és a széthúzást tartják. Az, hogy ki hogyan látja a környezetét, persze nagyban függ a „szemüvegtől”. A pozitív oldalon pártállástól függetlenül ugyanolyan arányban hoztak fel példákat a megkérdezettek, negatívumokat viszont a kormánypártiak sokkal kisebb arányban neveztek meg (71 százalék), mint az ellenzékiek (95 százalék). Ez nem csak arra utalhat, hogy az utóbbiak kritikusabbak a kormánypártiaknál, hanem arra is, hogy Orbán Viktor szavazótáborának van egy masszív része, amelynek a tagjai csak jókat tudnak vagy akarnak mondani, ha az ország helyzetéről faggatják őket, illetve az ellenzékiek között is jócskán vannak olyanok, akik egyetlen pozitívumot sem látnak; kizárólag olyan dolgokat említettek meg az országgal kapcsolatban, amiket nem szeretnek.
A magyarok legjobban az ország földrajzi adottságait szeretik: a legtöbben a szép tájakat emelték ki (20 százalék), de sokan említették az ország kedvező földrajzi elhelyezkedését (11 százalék) és klímáját is. A magyar kultúra is népszerű válasz volt (13 százalék); a nyelvet és a magyar ízeket (9-9 százalék) többen külön is kiemelték. Érdekesség, hogy az „emberek mentalitását” a pozitív és a negatív oldalon is sokan említették.

Azt is megkérdeztük, hogy mi az, amit nagyon nem szeretnek az emberek Magyarországban. A legtöbben az egészségügy állapotát (18 százalék) és a széthúzást, gyűlölködést (17 százalék) nevezték meg. Míg az egészségügy állapotának súlyosságát igen eltérően ítélik meg a kormánypártiak (8 százalék) és a kormányváltást akarók (24 százalék), addig a széthúzás problematikáját a mindkét csoport nagy számban veti fel (15 és 19 százalék).
A Magyarországban legkevésbé szerethető három legfontosabb dolog között minden második válaszadó valamilyen politikai témát is megnevezett. A politika önmagában (15 százalék), a kormány (13 százalék) és a korrupció (10 százalék) abszolút kiemelt szerepet kaptak, de néhányan említették az emberek megvezetését, a propagandát, az ellenzéket és a demokrácia hiányát is.

A cikk eredetileg a HVG-n jelent meg. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.
Módszertan
A felmérést november 20-a és 26-a között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 1200 fős országos reprezentatív minta telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, így az jól tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára a teljes mintában a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±2,9 százalék.