Budapest 4. számú országos egyéni választókerületében (a teljes II. kerületben és a III. kerület egy részében) készített felmérést a Medián Tordai Bence országgyűlési képviselő megrendelésére. A felmérés eredményeit Tordai Bence facebook oldalán ismertette.
Az itt lakók 82 százalékának fontos identitásképzője a „budaiság” – különösen a nőknek, az idősebbeknek, a II. kerületieknek és a Fidesz szavazóknak – és háromnegyedük szerint Buda a legjobb hely Magyarországon.
Azt, hogy az itt lakók többsége szerint Buda a legjobb hely az országban, az is alátámasztja, hogy csak elhanyagolható számú negatív válasz érkezett arra a kérdésre, hogy miben különbözik Buda az ország többi részétől. A szabadszavas kérdésre szinte mindenki olyan tényezőket sorolt fel, amelyekben Buda jobb, mint Magyarország más tájai, bár a válaszadók egy része Pesttel helyezte kontrasztba Budát.
A megkérdezettek 92 százaléka mondott legalább egy különbséget és csupán 8 százalék nem válaszolt, így ezek a válaszok jól reprezentálják a teljes választókerületet.
A kerületiek 42 százaléka szerint az egyik legfontosabb különbség Buda és az ország többi része között, hogy Buda zöldebb, természetközelibb. A jó levegőminőséget (17 százalék) többen külön is kiemelték, illetve gyakori volt az a vélemény is, hogy Budában az a különleges, hogy egyszerre a főváros része és mégis természetközeli, zöldövezeti (7 százalék).
Sokak szerint nagyon jó az infrastruktúra (22 százalék), jól ellátott a városrész különböző vásárlási, szórakozási lehetőséggel, jó minőségű egészségügyi és oktatási intézményekkel. A közlekedés és tömegközlekedés gördülékenyebb működését is sokan kiemelték (16 százalék), illetve a közbiztonságot (10 százalék) és köztisztaságot (9 százalék) is.
Annak ellenére, hogy országos szinten a széthúzás, gyűlölködés az egyik legnagyobb probléma – az itt élők szerint is –, a budaiak egymásról jó véleménnyel vannak (19 százalék), egymást barátságosnak, kulturáltnak, összetartónak tartják.

A felmérés arra is kitért, hogy mitől gondolnák élhetőbb, boldogabb helynek Magyarországot a kerületiek. A legfontosabbnak a legtöbben az egészségügyi rendszer javítását látják, de az oktatás színvonalának javítását, a korrupció és a széthúzás csökkentését és a környeztünk óvását is hasonlóan fontosnak gondolják a kerületiek.

Magyarország helyzetét országosan kevésbé látják borúsan, mint a II-III. kerületiek: míg a teljes népességben (a március elejei országos Medián-felmérés szerint) 64 százalék volt azoknak az aránya, akik úgy vélik, hogy az országban rossz irányba mennek a dolgok, addig a kerületben 78 százalék gondolja így.
Azt már csak az emberek fele gondolja, hogy Budapesten is rossz irányba mennek a dolgok, a kerületek helyzetének megítélésében pedig nagyon jelentős különbségek vannak. A második kerületiek nagy többsége (86 százalék) elégedett azzal, amilyen irányba mennek a dolgok a kerületben. Ez nem mondható el viszont a III. kerületiekről, akiknek csak harmada szerint mennek jó irányba a dolgok Óbudán, 59 százalék ezzel szemben borúsnak látja a képet.

A 4. számú OEVK-ban a leginkább elfogadott politikus a regnáló polgármester, Őrsi Gergely, őt a választók háromnegyede látná szívesen fontos politikai szerepben a jövőben is, és csak 9 százalék utasítja el. Őt követi a sorban – jóval nagyobb megosztottság, de szinte teljeskörű ismertség mellett – kétharmados elfogadottsággal Hadházy Ákos, Magyar Péter és Karácsony Gergely. A március elején készült országos reprezentatív Medián-felmérésben szintén ez a három politikus volt a népszerűségi ranglista élén (Őrsi Gergely abban a kérdőívben nem szerepelt), bár országos szinten csak a választók szűk fele mondta azt, hogy szívesen látná őket politikai szerepben.

A kerületiek több mint fele a Tisza Pártra szavazna egy most vasárnapi választáson, a választani tudó „biztos” szavazók között pedig már kétharmados többsége lenne a Tiszának. A Fidesz mellett egyedül az MKKP-nak lenne esélye a parlamentbe jutásra, ha a II-III. kerületieken múlna a választás.

A kerületiek közel négyötödös többségben szeretnék leváltani a jelenlegi kormányt, a kormányváltást akarók kétharmada pedig koalíciós kormányt látna szívesebben az ország élén. A nők, az idősebbek és a kispártok szavazói az átlagosnál is nagyobb arányban szeretnének többpárti kormányt, de még a Tisza szavazóinak is 63 százaléka a koalíciós kormányzás pártján van.

Módszertan
A felmérést 2025. március 28-a és április 4-e között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet a budapesti 4. számú országos egyéni választókerület 800 fős reprezentatív mintájának telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, így az jól tükrözi a 4. OEVK felnőtt népességét kerület, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára a teljes mintában a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±3,5 százalék.