Június óta látványos mértékben romlott az általános közhangulat: már csak minden negyedik ember érzi úgy, hogy jó irányba mennek a dolgok az országban, és kétharmados többség érzékel rossz irányt. Utoljára 2022 decemberében, a választások utáni „mézeshetek” elmúltával mért ebben a kérdésben ilyen durva különbséget a Medián.
A júniusi választás óta eltelt három hónap egyértelmű nyertese a Tisza Párt: támogatottsága a szavazókorú népesség körében 5, a választani tudó „biztos” szavazók körében pedig 4 százalékpontra megközelítette a kormánypártét.

A különbség magyarázata elsősorban a két fő versenyző szimpatizánsainak mozgósíthatóságában keresendő: a fideszesek 83 százalékával szemben a tiszások 90 százaléka mondta, hogy egy most vasárnapi választáson biztosan elmenne szavazni. Magyar Péterék híveinek aránya szinte minden társadalmi csoportban nőtt, és ez végeredményben oda vezetett, hogy a budapestiek és a diplomások között már egyértelmű a Tisza előnye.
Ugyancsak nyerő helyzetben van az 50 évesnél fiatalabb szavazók körében, ami különösen azért figyelemre méltó, mert korábban 40 évnél volt a töréspont; tehát Magyar pártjának újabb évjáratokat sikerült meghódítania. Az életkor fontosságának másik mutatója a szavazótáborok átlagéletkora. Ezek összehasonlításából kiderül, hogy a Tisza-szavazók nem kevéssel, átlagosan 11 évvel fiatalabbak, mint a fideszesek.
A cikk eredetileg a HVG-n jelent meg. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.
Módszertan
A felmérést 2024 szeptember 3-a és 10-e között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 1000 fős országos reprezentatív minta telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, így az jól tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára a teljes mintában a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±3,5 százalék.