A magyarok 56 százaléka szerint Orbán is felelős a kegyelmi ügyért

Az elmúlt hónapok kiemelten fontos közéleti eseményeinek megítélését mérte fel a Medián a 444 megbízásából. Az országos reprezentatív felmérésből az derült ki, hogy az emberek többsége (56 százaléka) felelősnek tartja Orbán Viktort is a kegyelmi ügyért, ugyanakkor a válaszadók többsége (51 százaléka) szerint Magyar Péter fellépése inkább az ellenzéket gyengíti, de a rendszerre nem jelent komoly fenyegetést.

Felelős-e Orbán a kegyelmi ügyért?

A többség szerint Orbán Viktor is felelős azért, hogy kegyelmet kapott a pedofil iskolaigazgatót segítő elítélt tanár. A nők, a fiatalabbak, a diplomások, a fővárosiak az átlagosnál valamivel nagyobb arányban gondolják, hogy Orbán Viktor is felelős, míg a legidősebb korosztály és a legalacsonyabb végzettségűek kicsit kisebb arányban tartják felelősnek a miniszterelnököt.

Igazán nagy megosztottság a kérdésben a pártpreferencia szerint látható. Míg a Fidesz szimpatizánsok 78 százaléka szerint nem terheli felelősség Orbán Viktort, addig ebben a kérdésben is a Tisza Párt szimpatizánsai a legszigorúbbak: 90 százalékuk felelőssé teszi a miniszterelnököt is a kegyelmi ügy kapcsán. A többi ellenzéki szavazó körében is kiemelkedően magas az Orbán felelősségét vallók aránya (80 százalék) de még a párt nélküliek körében is átlag felett vannak.

Hogyan kezelte a Fidesz a botrányt?

A népesség kétharmada úgy véli, hogy a Fidesz nem kezelte jól a kegyelmi botrányt, 43 százalék szerint nagyon rosszul kezelték. Az átlagosnál is rosszabbnak ítélik meg a Fidesz reakcióit a fiatalabbak (főként a 30-39 éves korosztály), a diplomások, a nagyvárosok lakói, az ellenzéki szavazók és pártnélküliek. A legkritikusabbak a Tisza Párt szimpatizánsai, 80 százalékuk szerint nagyon rosszul kezelte a Fidesz a kegyelmi ügyet, csupán 4 százalékuk véli úgy, hogy inkább jól kezelték.

A teljes népességnek mindössze 7 százaléka szerint kezelte kifejezetten jól a Fidesz a kegyelmi botrányt. Ez a vélekedés még a Fidesz szimpatizánsok körében sem túl népszerű, körükben is csak 16 százalék gondolja, hogy nagyon jól kezelték, többségük viszont úgy véli, hogy inkább jól kezelték az ügyet. Az átlagosnál valamivel jobban vélekednek a Fidesz reakciójáról a legalacsonyabb végzettségűek, a falukban élők és a 65 év felettiek, de ezekben a demográfiai csoportokban is többségben vannak azok, akik szerint rosszul kezelte az ügyet a kormánypárt.

Mennyire ártott a botrány a Fidesznek?

A megkérdezettek több mint fele szerint meglehetősen ártott a Fidesznek a kegyelmi botrány és csupán az emberek tizede véli úgy, hogy egy kicsit sem ártott. Bár az emberek közel fele úgy véli, hogy a Fidesz nagyon rosszul kezelte a botrányt, csak az emberek negyede szerint ártott ez nagyon nagy mértékben a Fidesznek.

Nincsenek igazán markáns különbségek a kegyelmi ügy Fideszre gyakorolt hatásában a különböző demográfiai csoportokban, egy kicsit nagyobb negatív hatást tulajdonítanak a botránynak a fiatalabbak (főként a 30-39 év közöttiek), a fővárosiak, az ellenzékiek, különösen a Tisza Párt szimpatizánsai; és minimálisan megengedőbbek a Fidesz szimpatizánsok, az alacsony végzettségűek és a falusiak.

Bár a Fidesz szimpatizánsok kicsit kevésbé látják borúsan a helyzetet, körükben is 80 százalék azoknak az aránya, akik szerint legalább egy kicsit ártott a Fidesznek az ügy, igaz, itt túlsúlyban vannak azok a vélemények, miszerint csak kis mértékben.

Magyar Péter hatása

Hogy milyen hatással lesz a rendszerre az emberek szerint mindezek után Magyar Péternek, aki éppen ezen botrányok közepette emelkedett fel? A többség szerint Magyar Péter megjelenése inkább az ellenzéki pártokat gyengíti, de sokan vannak azok is, akik szerint inkább a Fidesz uralmának árt megjelenése.

A fiatalabbak és a Tisza Párt szimpatizánsai között vannak többen azok, akik szerint Orbán Viktor és a Fidesz uralmára nézve jobban árt Magyar Péter megjelenése, míg a Fidesz-KDNP szimpatizánsok 85 százaléka szerint Magyar Péter fellépése csak a korábbi ellenzéki pártokat gyengíti, az Orbán-rendszerre nem jelent komoly fenyegetést.

A cikk eredetileg a 444-en jelent meg. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.

Módszertan

A felmérést 2024 május 27-e és 29-e között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 1000 fős országos reprezentatív minta telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, így az jól tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára a teljes mintában a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±3,5 százalék.

Budapest

Jó a hangulat Budán

Budapest 4. számú országos egyéni választókerületében (a teljes II. kerületben és a III. kerület egy részében) készített felmérést a Medián Tordai Bence országgyűlési képviselő megrendelésére.

Tovább olvasom »