Deutsch Tamás a legismertebb magyar EP-képviselő, a 21-ből 9 képviselőt viszont egyáltalán nem ismernek a magyarok.
Azt kérték a felmérésben részt vevőktől, hogy nevezzék meg a jelenlegi magyar EP-képviselőket (több képviselőt is fel lehetett sorolni). A válaszadók több mint fele (53 százalék) egy nevet se tudott mondani, vagy csak nem akart válaszolni a kérdésre.
A legismertebb képviselő Deutsch Tamás, őt a népesség 37 százaléka ismeri. A diplomások és fővárosiak több mint fele említette, még a Fidesz szimpatizánsoknál is nagyobb arányban említették a Tisza Párt szavazói.
Donáth Annának, Dobrev Klárának és Cseh Katalinnak van még viszonylag nagyobb ismertsége, de őket is csak kevesebb, mint az emberek negyede említette az Európai Parlament vonatkozásában. A diplomások, a fővárosiak és az ellenzéki szavazók az átlagosnál nagyobb arányban nevezték meg mindhárom képviselőt.
A 21 magyar EP-képviselőből 9-et egyáltalán nem említettek a megkérdezettek, míg további 8 képviselőt is csak a lakosság maximum huszada nevezte meg. Az összes magyar Európai Parlamenti képviselő közül a fenti négy politikus jutott leggyakrabban az emberek eszébe, a képviselők ötödét ismerik viszonylag sokan.

Ha a neveket nem ismerik is nagyon, a teljes népesség 79 százaléka fontosnak tartja, hogy kik leszek Magyarország képviselői az Európai Parlamentben.
A 65 év feletti korosztály számára, a Fidesz-KDNP és a Tisza Párt szimpatizánsainak a legfontosabb a kérdés. A legkevésbé a 30 év alattiak és a párt nélküliek tartják fontosnak, hogy ki képviseli az országot, de még körükben is 70 százalék felett van azoknak az aránya, akik szerint inkább fontos.

Arra is kitért a felmérés, hogy az emberek szerint mekkora beleszólása van Magyarországnak ma az európai uniós ügyekbe. A teljes népesség több mint harmada, 38 százaléka, úgy gondolja, hogy Magyarországnak a méretéhez képest megfelelő mértékű beleszólása van most az uniós ügyekbe. Ugyanennyien gondolják azt, hogy nagyobb beleszólás illetné meg az országot, és csak feleennyien (17 százalék) vélik úgy, hogy túl nagy a beleszólásunk az EU ügyeibe.
A különböző demográfiai csoportokban nem voltak igazán markáns eltérések. A férfiak, a diplomások és a fővárosiak kicsit nagyobb arányban gondolják túlsúlyosnak Magyarország beleszólását.

Június 9-én, az EP-választással egy napon tartják az önkormányzati választást. Nagyjából ugyanannyian tartják nagyobb hatásúnak az önkormányzati választást az EP-választáshoz képest (40 százalék), mint fordítva (42 százalék). Az idősek, a legalacsonyabb végzettségűek, a falusiak és a Fidesz szavazói nagyobb arányban tartják fontosabbnak az EP-választást, míg a 40–49 évesek, a diplomások, a fővárosiak és az ellenzéki szavazók számára inkább az önkormányzati választás a meghatározó.
A cikk eredetileg a Telexen jelent meg. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.
Módszertan
A felmérést 2024 május 27-e és 29-e között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 1000 fős országos reprezentatív minta telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, így az jól tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára a teljes mintában a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±3,5 százalék.